auto załadowane na lawetę

, kategoria: porady.

Stosuj się do instrukcji producenta

Nagła awaria na drodze potrafi skutecznie uniemożliwić dalszą podróż i zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie samochodu. Pierwszym krokiem w takich przypadkach jest zajrzenie do instrukcji auta – takie rozwiązanie pozwoli uniknąć szeregu dodatkowych usterek. Pomimo tego, że większość producentów automatów kategorycznie zabrania holowania auta, to w niektórych przypadkach pojazdy te wyposażone są w szczególne funkcje, pozwalające na pełne odłączenie skrzyni biegów. Dodatkowo elementem fundamentalnym jest uprzednia kontrola oleju w skrzyni biegów, co stanowi dodatkowy gwarant bezpieczeństwa. Instrukcje w niektórych przypadkach pozwalają na holowanie pojazdu do 50 km, z zachowaniem prędkości nieprzekraczającej 50 km/h. W sytuacji, w której instrukcja samochodu nie wspomina o możliwości holowania, warto sprawdzić poszczególny model Twojej skrzyni biegów, w której odnajdziesz potrzebne informacje.

W przypadku, w którym producent kategorycznie zabrania holowania automatu, proces ten skutkować może uszkodzeniem skrzyni biegów, a w rezultacie koniecznością jej późniejszej regeneracji lub pełnej wymiany! W skrajnych przypadkach transport pojazdu w ten sposób powinien stanowić zagrożenia, jednak należy stosować się do kilku fundamentalnych zasad.

holowanie auta na drodze na widłach

Holowanie tzw. automatu z zastosowaniem kilku zasad jest jak najbardziej możliwe!

 

Zasady w czasie holowania „automatu”

W sytuacji podbramkowej, w której holowanie automatu jest koniecznością, kluczowym elementem jest ustawienie dźwigni w pozycji N (neutral), co znacznie odciąży i tak nadwyrężoną skrzynię biegów. Inne warianty, takie jak D, P lub R skutkować będą poważnym uszkodzeniem tej części samochodu i koniecznością jej późniejszej wymiany. Prędkość w czasie holowania nie powinna przekraczać 30 km/h, aby uniknąć zniszczenia przekładni automatycznej poprzez przegrzanie i późniejsze zatarcie. Powyższa usterka zależy również od takich czynników jak kondycja skrzyni, częstotliwość wcześniejszego holowania oraz stan oleju.

 

wciąganie auta na lawetę

 

W sytuacji kryzysowej pomoc drogowa stanowi nieocenione wsparcie!

 

Obowiązujące przepisy prawne

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, prędkość samochodu holującego może wynosić:

  • w terenie zabudowanym do 30 km/h
  • poza miastem do 60 km/h

Dodatkowo z tyłu po lewej stronie pojazdu konieczne jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego. Warto pamiętać o jednym z najczęściej popełnianych błędów w czasie holowania – o światłach awaryjnych, których włączenie jest zabronione w trakcie całego procesu. Ten rodzaj oświetlenia pojazdu uniemożliwia prawidłowe sygnalizowanie skrętów, co stwarza zagrożenie na drodze. Innym, istotnym aspektem jest zakaz holowania na autostradzie, z wyjątkiem przystosowanego holownika, który czynność tą wykonywać może do najbliższego zjazdu.

 

telefon po pomoc

W przypadku ciężkiej awarii najrozsądniejszym rozwiązaniem jest kontakt z pomocą drogową!

 

Laweta gwarancją bezpiecznego transportu

Holowanie na lince samochodu z automatyczną skrzynią biegów stanowi ostateczność, do której powinniśmy skłaniać się wyłącznie w sytuacji kryzysowej. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z lawety, której zadaniem jest przewożenie niesprawnych, uszkodzonych aut. Ten szczególny rodzaj pojazdu często wyposażona jest również w wyciągarkę, służącą pomocą w ciężkich przypadkach.

Jeżeli chodzi o automaty, skorzystanie z lawety jest bezwzględnie najlepszym sposobem holowania, dzięki któremu nie narazisz skrzyni biegów na dodatkowe obciążenie i ewentualne uszkodzenie. W szczególnych przypadkach, takich jak wyciek oleju przekładniowego lub usterka ww. skrzyni, wykorzystanie lawety jest jedynym sposobem transportu auta w wyznaczone miejsce. Pomocy drogowej jest pomysłem nie tylko praktycznym, niwelującym zbędne nerwy i stres, ale również oszczędnym – późniejsza naprawa pojazdu okazać się może znacznie droższa niż wezwanie wsparcia na miejsce zdarzenia.

MMM Service – szybka reakcja na wydarzenie

Jako MMM Service Poznań, gwarantujemy pełen profesjonalizm w świadczeniu usługi holowania! Wieloletnie doświadczenie zebrane przez naszą wykwalifikowaną kadrę pracowniczą plasuje nas na podium firm w tej szczególnej branży. Priorytetem w działaniach jest dla nas tempo reakcji, w związku z czym gwarantujemy błyskawiczny przyjazd na miejsce zdarzenia w czasie do 20 minut!

Dodatkowo oferujemy m.in. transport aut, odpalanie na tzw. kable, awaryjne otwieranie aut, auta zastępcze na pełen czas naprawy, dowożenie paliwa, a także transport aut, maszyn budowlanych i wózków widłowych. Ponad to wyróżnia nas innowacyjność, w związku z czym jako pierwsi w Poznaniu świadczymy usługę wulkanizacji, opierającej się na sprawnej naprawie na miejscu wydarzenia. Profesjonalne podejście do wykonywanych czynności potwierdza szereg podjętych współprac z wieloma autoryzowanymi serwisami w Poznaniu i okolicach, takich jak Citroen Labijak, Peugeot Motomarket oraz Toyota Fietz. Wzywając nasza lawetę masz gwarancję bezproblemowego transportu auta w wyznaczone miejsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *