auta na lawecie

, kategoria: porady.

Gdy zdarzy się nagła awaria, zaplanowanie transportu samochodu samo w sobie jest trudnym zadaniem. Kierowcy zdają się zazwyczaj na wiedzę oraz doświadczenie pomocy drogowej. Ufają, iż korzystając z usług wybranej firmy transportowej, będą mieli pewność, że ich auto zostanie bezpiecznie odtransportowane do warsztatu, a tam naprawione.

Zanim skorzystamy z oferty transportu pomocy drogowej, warto wiedzieć, jak powinien przebiegać bezpieczny przewóz samochodów oraz:

  • jakie przepisy prawa dotyczą transportu auta lawetą?
  • ile kosztuje transport samochodów?

Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj zasady bezpiecznego, zgodnego z prawem transportu samochodów.

Transport samochodu lawetą, a przepisy prawa

Gdy auto ulega nagłej awarii i nie można kontynuować swojej podróży, należy skorzystać z oferty profesjonalnego przewoźnika, czyli pomocy drogowej, która przewiezie popsuty pojazd we wskazane miejsce. Warto jednak wiedzieć, że sama autolaweta ma szersze zastosowanie. Można nią transportować również pojazdy, które uległy wypadkowi lub sprowadzić auto kupione zagranicą.

Jak bezpiecznie przewozić auta na lawecie w zgodzie z obowiązującymi przepisami w polskim prawie?

mężczyzna dzwoni stojąc obok załadowanego auta na lawetę

 

Transport lawetą musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Zgodnie z prawem przewóz samochodów, oferowany przez profesjonalnego przewoźnika, odbywa się przy pomocy specjalnej przyczepy lub pojazdu, który jest wyposażony w platformę załadunkową. Jest to kolejno: laweta i autolaweta. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa i przepisy prawa dotyczące transportu samochodu za pomocą lawety i autolawety są jednakowe w obydwu przypadkach.

Kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii B. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to sytuacji, kiedy dopuszczalna masa całkowita pojazdu razem z przewożonym ładunkiem wynosi nie więcej niż 3, 5 tony. W przeciwnym kierowca musi mieć dodatkowe uprawnienia w postaci:

  • prawa jazdy kategorii B+E,
  • kategorii C (szczególne przypadki).

Po polskich drogach autolaweta może poruszać się z prędkością maksymalną:

  • poza terenem zabudowanym na drogach jednojezdniowych nie więcej niż 70 km/h
  • 80 km/h poza terenem zabudowanym na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach.

Jak wjechać na lawetę?

Przepisy, jakie normują przewóz samochodów, to nie wszystko, by auto podczas transportu lawetą lub auto-lawetą było w 100% bezpieczne. Bardzo ważny jest między innymi jego prawidłowy załadunek. Jeśli samochód jest na tyle sprawny, że można nim wjechać na lawetę, warto pamiętać o jednej ważnej zasadzie.

Podczas załadunku, na lawetę należy zawsze najechać tą osią, nad którą umiejscowiony jest silnik transportowanego pojazdu. Gdy silnik znajduje się z przodu, zawsze wjeżdżamy przodem. Jeśli silnik mamy z tyłu, to wjazd odbywa się tyłem. Ponadto około 10% wagi lawety razem z pojazdem powinno spoczywać na haku. Dlaczego tak istotny jest odpowiedni sposób wjazdu? Dzięki niemu przód lawety będzie prawidłowo dociążony, co przekłada się na bezpieczeństwo w transporcie.

Tu warto skorzystać z pomocy doświadczonego pracownika pomocy drogowej, bo nie każdy jest w stanie samodzielnie wykonać tę czynność. Pamiętajmy też, że cała odpowiedzialność dotycząca przewożenia auta spoczywa na kierowcy. Dlatego do załadunku samochodu na lawetę lub autolawetę jest niezbędna osoba z dużą wiedzą i doświadczeniem. Osoba kierująca lawetą nie tylko transportuje nasz pojazd, ale też odpowiada za bezpieczny załadunek i rozładunek.

A na co trzeba zwrócić uwagę, gdy samochód wymaga wciągania na lawetę? Najważniejsze jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Czynność sama w sobie nie jest skomplikowana, jednak podczas jej niewłaściwego wykonywania, może generować wiele zagrożeń. Bardzo ważna jest prędkość, z jaką auto będzie wciągane na lawetę. Nie powinno się tego robić zbyt szybko. Można bowiem bardzo łatwo popełnić błąd, który będzie skutkował na przykład upadkiem auta z lawety. O nieszczęście w takiej sytuacji nie jest trudno – spadający samochód może bowiem przygnieść osoby, które znajdują się w pobliżu. Istotne jest również równomierne rozłożenie ciężaru. Pozwoli to zachować stabilność podczas jazdy.

Na bezpieczeństwo załadunku ma wpływ także odpowiednie oświetlenie. O zmierzchu lub w nocy kierowca lawety, pracownicy firmy transportowej i wszystkie osoby, które korzystają z ich usług, a znajdują się na poboczu dorobi, powinny być widoczne dla nadjeżdżających, innych pojazdów. Dlatego trzeba zadbać o kamizelkę odblaskową, a na lawecie powinien być uruchomiony sygnalizator świetlny, czyli popularny pomarańczowy „kogut”. Poza tym tak samo laweta, jak i uszkodzony pojazd, który będzie na nią wciągany muszą mieć włączone światła awaryjne.

Jak zabezpieczyć samochód na czas transportu?

Gdy samochód już znajdzie się na lawecie, należy go prawidłowo zabezpieczyć, by nie zsunął się w trakcie transportu. Na pierwszym miejscu jest więc zadanie do wykonania, które polega na stabilizacji pojazdu na platformie załadunkowej. Przewoźnicy w tym wypadku powinni zadbać przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenia. Jak unieruchomić samochód?

Przede wszystkim należy założyć blokadę na minimum trzy, a najlepiej wszystkie cztery koła transportowanego auta. Samochód unieruchamia się też przy pomocy specjalnych pasów transportowych z 3-punktowym lub 4-punktowym systemem zapinania w zabudowach aluminiowych. System jest odporny na działające siły naprężeń i uniemożliwia przemieszczanie się auta podczas transportu.

Bardzo ważne jest również to, żeby wszystkie mocujące klamry były zamknięte. Gdy tak się nie stanie, a dojdzie do ich poluzowania, w konsekwencji będzie to skutkować wypięciem ładunku i jego zgubieniem oraz uszkodzeniem lub nawet zupełnym zniszczeniem.

Można też zastosować dodatkowe zabezpieczenia na przykład w postaci belki blokady koła. To zabezpieczenie alternatywnie dodatkowo zablokuje koła i zabezpieczy pojazd przed przesunięciem się w wyniku np. gwałtownego hamowania.

Profesjonalni przewoźnicy i firmy oferujące usługi z zakresu pomocy drogowej, mają doświadczenie i umiejętności dotyczące prawidłowego mocowania samochodu na lawecie. A to zapewnia bezpieczeństwo podczas transportu auta.

załadunek auta na lawetę

 

Prawidłowe zamocowanie na lawecie gwarantuje bezpieczny transport auta.

Transport samochodu na lawecie. Cennik od czego zależy?

Kilka zasadniczych czynników ma wpływ na transport samochodu na lawecie cennik. Ceny transportu samochodów liczy się zasadniczo na dwa sposoby. Pierwszym są przebyte kilometry lub koszt całej usługi.

Bywa też, że cennik firm transportowych ustalany jest w oparciu o godziny pracy pomocy drogowej np. wynajem lawety. Inne stawki są w dni robocze, a inne w niedziele i święta.

Ponadto trzeba się liczyć, że koszty lawety będą zdecydowanie wyższe w przypadku przewożenia większych aut osobowych oraz samochodów dostawczych, a jeszcze inne dla ciężarówek i pojazdów specjalistycznych. Ważne są też limity kilometrów – im dalszy transport, tym stawka może być atrakcyjniejsza w przeliczeniu na km.

Jak wybrać najlepszą pomoc drogową?

Dzisiaj podstawowym wyznacznikiem rzetelności każdej firmy jest opinia o niej w Internecie. Dlatego wybierając pomoc drogową, należy kierować się ilością komentarzy, a także zadowoleniem klientów. Ważny jest też staż danej firmy na rynku, który określa doświadczenie i profesjonalizm pracowników. Bardzo istotny jest czas reakcji. Dlatego poszukując konkretnej pomocy drogowej, warto zwrócić na lokalizację danej firmy. Nikt bowiem nie chce czekać na lawetę przez wiele godzin. Miejscowa firma zna też i może wskazać kompetentny warsztat samochodowy. Kolejny czynnik wpływający na wybór danej firmy jest posiadany przez nią tabor. Może bowiem zdarzyć się tak, że wezwana pomoc drogowa ma zbyt mały udźwig i uszkodzony samochód nie zostanie załadowany na lawetę ze względu na swoją masę. Dlatego takie szczegóły, jak i zakres uszkodzeń należy zawsze ustalać przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej opcji transportowej.

Najlepsze oferty nie zawsze są najdroższe i należy o tym pamiętać. Ale najtańsze nie oznaczają też najlepszych usług. Stosujmy więc złoty środek oceniając możliwości i profesjonalizm.

Do przewozu auta, wybierzmy zaufaną firmę, która ma profesjonalny sprzęt i odpowiednie doświadczenie. Poza tym pamiętajmy, że każdy pojazd transportowany przez taką pomoc drogową zostanie dokładnie zabezpieczony i ubezpieczony. Zapraszamy do skorzystania z fachowych usług pomocy drogowej MMM SERVICE z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *