alkohol w jednej dłoni a w drugiej kluczyki od auta

, kategoria: porady.

Ile można wypić żeby być w stanie prowadzić samochód?

alkomat w dłoni

Profesjonalny alkomat to najpewniejszy sposób na sprawdzenie poziomu alkoholu w organizmie.

Na pytanie ile mogę wypić by bezpiecznie prowadzić auto nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Popularny pogląd, iż po wypiciu jednego piwa i odczekaniu niedługiego czasu można spokojnie wsiąść za kierownicę jest bardzo ryzykowny i nie polecamy takich praktyk. Nigdy nie możemy mieć pewności, iż po wypiciu określonej ilości alkoholu będziemy mogli bezpiecznie prowadzić samochód. Jedynym sposobem na dokładny pomiar stężenia alkoholu w organizmie jest wykonanie badania krwi lub przeprowadzenie testu sprawdzonym alkomatem – np. za darmo na najbliższym komisariacie policji lub na wybranych stacjach benzynowych po udzieleniu kilkuzłotowej opłaty. Dlatego warto zapamiętać, iż istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie ile mogę wypić być prowadzić? Nic, piłeś – nie jedź.

Ile się trzeźwieje – jak długo trzeba czekać by móc bezpiecznie prowadzić?

Według badań organizm dorosłego mężczyzny spala 20 gramów czystego alkoholu w przeciągu średnio dwóch – trzech godzin. Dokładnie tyle alkoholu znajduje się w 50 gramowym kieliszku wódki. Kieliszek 100 ml wina to średnio 12 gramów alkoholu a pół litrowe piwa zawiera aż 25 gramów etanolu. Warto pamiętać, iż kobiety potrzebują jeszcze dłuższego czasu na pozbycie się spożytego alkoholu z organizmu.

Policja nie prowadzi i nie udostępnia statystyk, które ujawniałyby jaki procent pijanych kierowców to tzw. wczorajsi, ale wiadomo że jest to ich znaczna część. Z pewnością wielu „wczorajszych” kierowców nawet nie podejrzewa u siebie tak wysokiego stężenia alkoholu we wydychanym powietrzu. Ponadto w społeczeństwie cały czas pokutuje przekonanie, iż duża ilość zjedzonego pokarmu pomoże w szybszym spaleniu alkoholu przez organizm. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – im więcej zjemy, tym dłużej organizm będzie pozbywać się alkoholu.

Jeżeli nie umiemy powstrzymywać się od picia a zmuszeni jesteśmy prowadzić samochód, koniecznie zaopatrzmy się w profesjonalny alkomat. Najtańszy sprzęt tego typu nie jest wiarygodny, nie warto wydawać na niego pieniędzy. Podobnie nie należy ufać wirtualnym kalkulatorom dostępnym w Internecie, które na podstawie kilku wprowadzonych parametrów rzekomo obliczają aktualne stężenie alkoholu w organizmie. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup alkomatu z wyższej półki, którego koszt to minimum kilkaset złotych. Najłatwiej jest jednak zachować zdrowy rozsądek – jeżeli następnego dnia musimy prowadzić samochód, po prostu powstrzymajmy się od picia alkoholu.

Czy istnieją sposoby na szybsze spalenie alkoholu przez organizm?

stek

Spożywanie tłustych potraw nie pomaga w szybszym pozbyciu się alkoholu z organizmu – to mit.

Wielu kierowców zastanawia się jak sobie pomóc wytrzeźwieć w przyspieszonym czasie. Od poszukiwania domowych sposobów na szybsze pozbycie się przez organizm alkoholu lepiej tak naprawdę ograniczyć picie.

Do spalenia alkoholu przez organizm potrzebna jest niestety odpowiednia ilość czasu – alkohol z krwi usuwany jest przez wątrobę. Ten organ pracuje we własnym tempie, średnio pozbywając się w ciągu godziny 0,15 promila alkoholu. Domowe, popularne sposoby na szybsze wytrzeźwienie takie jak wypicie mocnej kawy, dużej ilości wody, zażycie chłodnej kąpieli, sen czy bieg mogą tylko pobudzić organizm ale nie wpłyną na pracę wątroby. Popularnym mitem, który ma rzekomo zapewnić szybsze wytrzeźwienie jest równoczesne jedzenie tłustych potraw. Taka praktyka co prawda może spowolnić wchłanianie alkoholu do krwi, ale nie umożliwi eliminacji go. Co istotne, im później alkohol znajdzie się w wątrobie, tym później ten organ zacznie go metabolizować a proces trzeźwienia znacznie się wydłuży.

To jak szybko organizm pozbędzie się alkoholu zależy od wielu czynników takich jak wiek, płeć, masa ciała, wzrost, rodzaj spożywanego alkoholu, towarzyszące mu posiłki, stan zdrowia, częstotliwość picia i przyjmowane aktualnie leki. Warto jednak wspomóc swój organizm i wypić przed pójściem spać kilka szklanek wody, nie gwarantujemy, iż pomoże to w szybszym metabolizmie alkoholu ale na pewno wpłynie na lepsze samopoczucie w następującym dniu i ułatwi poranne wstawanie.

pijana kobieta za kierownicą

Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu?

Według polskiego prawa rozróżnić można dwa stany – tzw. stan po użyciu alkoholu oraz nietrzeźwość. Powyższe rozróżnienie jest niezwykle istotne, to od niego zależny jest wymiar i rodzaj kary.

 • Stan po użyciu alkoholu – polskie prawo dopuszcza stężenie alkoholu we krwi kierowcy poniżej 0,2 promila. Stan po użyciu alkoholu ma miejsce w przypadku, w którym u osoby kierującej pojazdem stwierdzi się stężenie alkoholu we krwi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila (czyli 0,1 do 0,25 mg alkoholu na decymetr wydychanego powietrza).
 • Stan nietrzeźwości – stwierdzany jest zawsze w przypadku stężenia wyższego niż 0,5 promila  alkoholu we krwi (tzn. powyżej 0,25 mg alkoholu na decymetr wydychanego powietrza). Stan nietrzeźwości jest surowo karany, i oprócz bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego

Stan po spożyciu alkoholu diagnozowany jest m.in. w przypadku kiedy kierowca zdecyduje się prowadzić pojazd bezpośrednio po wypiciu jednego piwa czy lampki wina lub kiedy decyduje się wsiąść za kółko rano po nocnej imprezie. W takim przypadku kodeks karny przewiduje następujące kary:

 • 10 punktów karnych,
 • grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł,
 • pozbawienie wolności od 5 do 30 dni,
 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Podsumowując, kary za prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu są dosyć surowe i warto o nich pamiętać decydując się na poranną jazdę po całonocnej imprezie czy nawet bezpośrednio po wypiciu jednego piwa.

Polskie prawo przewiduje znacznie ostrzejsze kary w przypadku osób, u których stwierdzono stan nietrzeźwości – taki stan jest równoznaczny z popełnieniem przestępstwa. Poza możliwością spowodowania tragicznego w skutkach wypadku tacy kierowcy ryzykują również otrzymanie poniższych kar:

 • 10 punktów karnych,
 • grzywna w wysokości nałożonej przez sąd,
 • ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat,
 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 1 roku do 15 lat;
 • kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
 • w przypadku spowodowania wypadku, w którym ktoś zginie lub odniesie poważne obrażenia – kara pozbawienia wolności do 12 lat bez możliwości jej skrócenia lub warunkowego zawieszenia.

Podsumowując, jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest w Polsce surowo karana, niestety w dalszym ciągu wielu nieodpowiedzialnych kierowców pozbawionych wyobraźni decyduje się na taką niesubordynację. Warto mieć świadomość, iż takie wykroczenie/przestępstwo grozi nie tylko nałożeniem surowych kar ale wiąże się ze spowodowaniem realnego zagrożenia na drodze, w wyniku którego życie lub zdrowie może stracić nie tylko sam kierowca le i wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego.

Nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych – statystki 2019 rok

W 2019 roku doszło do 2717 roku spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Statystyka ta nie dotyczy wyłącznie pijanych kierowców, obejmuje również pasażerów, pieszych oraz rowerzystów.  W 2019 roku we wspomnianych wypadkach drogowych życie straciło 326 osób a 3081 odniosło poważne obrażenia. Zabici w wyniku wypadków drogowych z udziałem osób nietrzeźwych stanowiły 11,2% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków na polskich drogach.

Kierujący pojazdami mechanicznymi stanowią najbardziej liczną grupę spośród sprawców wypadów pod wpływem alkoholu w 2019 roku, doprowadzając do 1655 z powyżej opisanych 2717 wypadków, co stanowi około 61% wspomnianych zdarzeń. W ich wyniku zginęło 192 osoby a poważnego uszczerbku na zdrowiu doznało 2.015 osób.

alkohol i kluczyki w dłoni mężczyzny

Spontanicznie napiłeś się na imprezie, co dalej?

Oczywiście życie pisze różne scenariusze, czasem wybieramy się na imprezę samochodem z mocnym postanowieniem odmowy spożywania napojów alkoholowych jednak w końcu dajemy się namówić. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli nie mamy możliwości przenocowania w danym miejscu a co gorsze pozostawienia w nim samochodu? Na pewno nie decydować się na prowadzenie samochodu za wszelką cenę i bez względu na wszystko. Najłatwiej jest skorzystać z taksówki i bezpiecznie dotrzeć do domu czy hotelu. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, zdarza się, iż nie mamy możliwości pozostawienia naszego pojazdu w danym miejscu. W takich sytuacjach przychodzimy do Państwa z pomocą. Nasza pomoc drogowa świadczy kompleksowe usługi pomocy drogowej w Poznaniu, oferujemy dość nietypowe rozwiązanie – z przyjemnością odholujemy Państwa samochód na wskazane miejsce i jednocześnie bezpiecznie odwieziemy Państwa w kabinie naszej autolawety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *