, kategoria: porady.

Holowanie pojazdu na autostradzie — czy to jest dozwolone?

Zacznijmy od tego, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem — przepychanie pojazdu po pasie awaryjnym nie jest możliwe. Co więc zrobić w takim wypadku? Czy holowanie samochodu na autostradzie jest zgodne z prawem? Niestety nie. Zgodnie z zapisami Prawa o ruchu drogowym, a dokładniej rzecz biorąc — art. 31 ust. 2 pkt 2 jest to zabronione. Ustawa jasno mówi, że “zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych”. W praktyce oznacza to więc, że tradycyjne metody holowania są w tym przypadku niedozwolone. Zgodnie z prawem mogą tego dokonać jedynie podmioty uprawnione do holowana na autostradzie. Są to:

mechanik z kluczem

Nie ryzykuj mandatem i skorzystaj z usług pomocy drogowej.

Należy również pamiętać o tym, że podmioty te również podlegają pewnym ograniczeniom prawnym. Zgodnie z przepisami nie mogą one holować pojazdu w dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Prawnie jest to bowiem dozwolone jedynie do miejsca, w którym znajduje się najbliższy zjazd lub np. stacja benzynowa. Dlaczego tak jest?

Dlaczego nie można holować auta na autostradzie?

 

kciuk w górę dłoni w aucie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *